Online Terapi

Online terapi, geleneksel yüz yüze terapi süreçlerini sanal platformlar aracılığıyla yürütmeyi sağlayan bir yaklaşımdır.

Dünya üzerinde internet ve teknoloji kullanımının giderek yaygınlaşması, neredeyse internet erişiminin olmadığı bir evin kalmaması hayatımızı yeni deneyimlere açık hale getirdi. Bununla birlikte pandemi sürecinde birçok kişiye erişimin internet üzerinden sağlanıyor olması teknoloji ve interneti hayatımızın olmazsa olmazlarından kıldı. İhtiyaç duyulan bazı hizmetlere erişim de internet aracılığıyla sağlanmaya başlandı. Oldukça zorlayıcı bir süreç olan pandemi günlerinde en çok ihtiyaç duyulan hizmetlerden biri de psikoterapi hizmetiydi. Ancak koşullar sebebiyle bu hizmetin yüz yüze sağlanması normal zamanlara göre daha zordu. Online terapi bu gerçeklik ile birlikte hayatımızdaki yeri belirginleşerek psikoterapi hizmetine erişimi kolaylaştırdı. Birçok insan pandemi sürecindeki zorlayıcı yaşam olayları ile baş etmekte güçlük çekerken internet erişimi sayesinde online terapi hizmetinden yararlanabildi. Pandemi süreciyle yaygınlığı daha da artan online terapi, pandemi bitmesine rağmen danışanlar ve terapistler için tercih edilir olmaya devam ediyor.

Online terapi, geleneksel yüz yüze terapi süreçlerini sanal platformlar aracılığıyla yürütmeyi sağlayan bir yaklaşımdır. Son yıllarda  giderek yaygınlaşmış, danışanlar ve terapistler için alternatif bir yöntem haline gelmiştir. Online terapi, video konferans, mesajlaşma veya telefon görüşmeleri gibi çeşitli dijital araçlar üzerinden terapi seanslarına erişimi mümkün kılan bir yoldur. Online terapinin yararlılığı ve etkililiği son zamanlarda yapılan araştırmalarla kanıtlansa da hem danışan hem de terapist için bazı avantajları ve dezavantajları vardır. 

Online Terapini Avantajları Nelerdir

Online terapinin en önemli avantajlarından biri erişilebilirliktir. Coğrafi engelleri aşarak herkesin terapiye erişimini kolaylaştırır. Kırsal alanlarda yaşayanlar, seyahat engeli ve ya fiziksel engeli olanlar dahil herkes için uygun bir seçenektir. Dünyanın her yerine online seanslar aracılığıyla psikoterapi hizmetine ulaşmak mümkündür. Bununla birlikte  evden veya istenilen herhangi bir ortamdan erişilebilir olması, bazı danışanlar için terapi sürecine daha rahat katılmayı sağlayabilir. Online terapi erişim konusunda sağladığı konforun yanı sıra rahat ve güvende hissedilen ortamda danışanın kendini açmasına da kolaylık sağlayabilir. Bu da terapiye devamlılığı artırabilir.

Bir diğer avantajı ise hem danışana hem de terapiste esneklik sağlıyor olmasıdır. Danışanlara randevu saatleri, seans süreleri ve terapist seçme konusunda daha fazla esneklik sunar. İhtiyaç duyulan uzmanlıkta bir terapist ile görüşmek ve daha uygun bir zaman diliminde randevulaşmak daha kolaydır. Aynı esneklik terapistler için de planlama özgürlüğü sunacaktır.

Online Terapinin Dezavantajları Var mıdır?

Online terapi ile psikoterapi sürecine başlamaya karar veren danışanların  dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Güvenilir bir platform ve lisanslı bir terapist seçmek, gizlilik ve güvenlik konularına özen göstermek önemlidir. Aynı zamanda ödeme ve zamanlama konularında sorun yaşamamak için hem terapistlerin hem de danışanların sürecin sorumluluğunu alıyor olmaları gerekmektedir. Bu yüzden güvenilir referanslarla yola başlamak önemlidir.

Online terapi, genellikle sosyal anksiyete, depresyon, ilişki sorunları gibi birçok psikolojik destek gerektiren konuda uygun olabilir. Ancak bazı  riskli durumlar söz konusu ise yüz yüze terapiyi tercih etmek daha yararlı olacaktır.

Son olarak online terapi ergen, yetişkin, çift ve grup çalışmaları için uygun olsa da çocuklarla çalışırken biraz sınırlı olabilir. Çocuğun kendi açma yolu kelimelerden çok oyunlardır. Bu yüzden ekran karşısında ilişki kurması ve terapi sürecinin en iyi haliyle devam etmesi zor olabilmektedir.

Geleneksel yüz yüze terapiye göre online terapinin birçok avantajı olsa da, kişisel tercihlere ve ihtiyaçlara bağlı olarak herkes için uygun olmayabilir, farklılık gösterebilir. Bu nedenle, terapi seçimi yaparken kişisel durumları ve tercihleri göz önünde bulundurmak önemlidir.


Diğer Haberler

Akran Zorbalığı

Bir ya da daha fazla öğrenci tarafından sürekli olarak olumsuz eylemlere maruz kalınması akran zorbalığı olara...